22.02.2017

Jak widzą Polaków obcokrajowcy?       Zazwyczaj staram się unikać stereotypów i wrzucania wszystkich do jednego worka. To, że Hiszpanie są kochliwi, Francuzi romantyczni, a wszystkie Koreanki mają przepiękne cery to czyste generalizowanie ludzi. Znam Hiszpanów wiernych przez całe życie, poznałam mieszkańców miasta miłości, którym daleko od romantycznych ballad i kolacji przy świecach, natomiast nie każda Koreanka fascynuje się ostatnim szałem na kosmetyki. Lubię kierować się myślą, że każdy człowiek jest zupełnie wyjątkowy i nie ma znaczenia skąd pochodzi. Mimo wszystko istnieją utarte stereotypy narodowe, o których dzisiaj zamierzam Wam opowiedzieć. Podróżuję dookoła świata, a mieszkanie bardzo często dzielę z ludźmi z kompletnie różnych stron świata. Chcecie dowiedzieć się jakie opinie krążą o Polakach?

Wódka i przekleństwa        Zacznę od tych negatywnych stron, których ku naszemu szczęściu nie jest tak wiele. Wszyscy obcokrajowcy, których spotkałam doskonale wiedzą, że Polska to kraj obficie płynący w bardzo mocny alkohol. Kręcą głowami z niedowierzaniem i lekką fascynacją o naszych dobrych głowach do picia. Co więcej, Polacy bardzo często uczą cudzoziemców wulgaryzmów. Nawet mój chłopak o hiszpańskiej narodowości padł ofiarą lekcji o niecenzuralnych słowach,których próbowała nauczyć go moja znajoma Polka. Oczywiście dość szybko wykreśliłam te zwroty ze słownika i zastąpiłam je zwyczajnym: „Cześć, jak się masz?”, przez który wszyscy tak uroczo łamią sobie język.


Mistrzowie języków       Skoro mowa o językach to polski znajduje się na liście jednych z najtrudniejszych języków świata! Polacy słyną również z dobrej znajomości języków obcych, za co wielkie brawa dla nas! Osobiście mogę potwierdzić, że dookoła świata spotykam wielu rodaków i każdy z nich świetnie radzi sobie z komunikacją. Budowa naszego aparatu mowy jest tak doskonale wyćwiczona, że nie mamy problemu z nauką języka i naśladowaniem poszczególnych akcentów.
Nauka       Idąc tropem nauki Polska postrzegana jest jako dobrze wykształcony naród. Uniwersytety chwalone są za świetną edukację i przekazywanie wiedzy. W restauracjach, kawiarniach czy na ulicach zawsze znajdzie się kilka osób, które skłonne są pomóc lub wytłumaczyć coś zagranicznym turystom.

       Obcokrajowcy zauważają również polską wytrwałość w dążeniu co celów oraz ambitne podejście do pracy i kariery zawodowej. Wyrobiliśmy sobie opinię ludzi pracowitych i skupionych na sukcesach oraz spełnianiu marzeń. Szczyt motywacji!


Gościnność i bliskość       Każdy, kto odwiedził Polskę chociaż raz przyzna z uśmiechem na twarzy, że przyjęto go jak króla. Suto zastawione stoły, namawianie na kolejny kawałek ciasta, herbatki lub kawki, a może głodny czy nie, przygotuję coś pysznego. Mimo że polska kuchnia nie jest doceniania na granicą, większość głaszcze się po brzuchu z rozmarzeniem. Największą sławą cieszą się pierogi i to właśnie o to danie pytają mnie najczęściej moi znajomi.
       W Azji panuje również przekonanie, że skoro u nich jada się ryż to w Polsce... ziemniaki! Bardzo często Azjaci przyglądają mi się z zaciekawieniem, podczas gdy ja pałaszuję ryż. Są bowiem pewni, że w Polsce zazwyczaj nie jada się ryżu.

       Kuchnia pełna zapachów, stół uginający się od jedzenia, więc potrzeba ludzi! Cudzoziemców urzeka polska rodzinność i głęboka więź między członkami domowego gniazda. Nikogo już nie dziwi, że święta Bożego Narodzenia w polskim domu to obowiązek, a obiadki u mamy to czysta tradycja.


Bez kija nie podchodź       Tutaj niestety muszę wspomnieć, że Polacy mają opinię ludzi zamkniętych dla otoczenia i zimnych. Nasza mowa ciała zazwyczaj daje wyraźny sygnał „Zachowaj odstęp” co oznacza, że nie jesteśmy wylewni uczuciowo, nie mamy ochoty na całusy na przywitanie lub uściski na „Do zobaczenia”. To chyba irytująca cecha dla obcokrajowców, zwłaszcza z tak gorącym temperamentem jak Hiszpanie, Włosi i Brazylijczycy. Poprzez naszą zmrożoną postawę w pewnym sensie utrudniamy relacje, jakkolwiek po dłuższym przełamaniu lodów docenia się naszą lojalność i prawdziwie szlachetną przyjaźń.


Kraina lodu- Skąd jesteś?
- Z Polski
- Oh! Musi być tam przeraźliwie zimno!

... typowa rozmowa z Azjatami, którzy uważają Polskę za mroźny kraj, zasypany śniegiem przez większą część roku. Uwielbiam ich zaskoczone twarze, gdy mówię im o naszych upalnych słonecznych miesiącach.
       Z kolei Ci, którzy posiadają wiedzę geograficzną są świadomi, że Polska bogata jest w bajkowe zielone tereny, pełne roślinności i natury. Urzeka ich prostota krajobrazu i czyste świeże powietrze (które niestety ostatnimi czasy zapychane jest smogiem). Ulubionym miastem zagranicznych turystów jest Kraków. 

Duma polskich kobiet       Na zakończenie pochwała dla Polek, które uważane są za jedne z najpiękniejszych kobiet. Nasza wschodnia uroda i wdzięk oraz elegancja i gracja, sprawiają, że nie jeden obcokrajowiec traci dla nas głowę. Oprócz urokliwości i piękna cechuje nas również ciepło i troskliwość, co czyni nas idealnym materiałem na żonę, a tym samym kobietę przebojową. Zupełnie jak śpiewają Wilki „Z Kaśką można było konie kraść...”       Czy spotkaliście się kiedyś z podobnymi opiniami o Polakach? A może słyszeliście coś innego? Zapraszam serdecznie do komentowania!33 komentarze:

 1. W większości krajów, jakie odwiedzałam spotkałam się z przychylnością do Polaków i sama byłam pozytywnie odbierana przez pryzmat swojej narodowości. Jednak nie zawsze to tak wygląda - moja przyjaciółka mieszka i uczy się we Wiedniu - nie zawsze - zwłaszcza wśród młodych osób jest dobrze przyjmowana. Polacy kojarzą się ze złodziejstwem, mnóstwo nawet żartów na ten temat.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z tym. Sama kiedyś miałam taką sytuację, że słyszałam w moim towarzystwie, że Polacy i Rosjanie to złodzieje, ale bardzo dawano temu. Stąd też myślę, że opinia o Polakach z biegiem czasu zmienia się na lepsze. ;)

   Usuń
 2. O, popadłam w podobny temat! Chyba o tym samym myślałam.
  W sumie spotkałam się z wieloma stereotypami o kulturach każdego państwa, z niektórymi się nawet zgodzę aczkolwiek .. tak jak wspomniałam u siebie - mam wrażenie, że ludzie utożsamiają się z tymi sformułowaniami bo "mogą". Nic im to nie zaszkodzi, zwłaszcza, że ludzie tak czy inaczej postrzegają jednakowo osoby ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może coś w tym jest, że ludzie w pewnym sensie zamykają się w stereotypy i zaczynają postępować zgodnie z nimi.
   Trzymaj się cieplutko! ;)

   Usuń
 3. Gdybyśmy posiadali własny system zapisu (jak np. Chińczycy) to język polski byłby najtrudniejszym językiem świata. Ale ja i tak go kocham.. mimo miliardów zasad i pierdyliarda wyjątków. :)
  Co do stereotypowego postrzegania.. ja straszliwie tego nie lubię. Choć spotkałam się z opinią (szczególnie w Niemczech) że jak Polak to złodziej... smutne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, że nasz język mimo trudności i czasem nawet niewyjaśnionych zasad i reguł-jest pięknym i bardzo bogatym językiem ;)
   To prawda, że nadal wiele narodów kojarzy Polaków albo jako złodziei albo niewolników pracy. Na szczęście zauważam, że takie myślenie jest coraz rzadsze, a my Polacy odnosimy wielkie sukcesy na tle zawodowym itp ;)

   Usuń
  2. Mi wydaję się ,że polaków najbardziej kojarzy się z przekleństwami, pierogami oraz z bardzo trudnym językiem :)
   Obserwuję i mam nadzieję, że u mnie także Ci się spodoba :)
   ONLY DREAMS - KLIK ♥

   Usuń
 4. Problemem w stereotypach jest zwracanie szczególnej uwagi właśnie na te negatywne,bo rzuca się to bardziej w oczy niż normalne zachowanie. I dużo też zależy od ludzi, jakich spotykamy. Mój kuzyn mieszkał rok w Anglii - współpracownicy przyjęli go ciepło i sami wskazali mu miejsca, gdzie lepiej się nie pokazywać samemu, bo może to skończyć się źle dla Polaka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy artykuł :). Dobrze zobaczyć jak wygląda to ze strony praktycznej, ale z krajów trochę dalej położonych od Polski, niż sąsiednie. Tam tych negatywnych skojarzeń więcej się by uzbierało. Jednak to normalne jak, np. przekomarzania Francuzów wobec Anglików, tak Niemców wobec Polaków.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, że każdy kraj ma swoje własne poglądy i przekomarzania. W większości spotykam młodych ludzi, podróżujących po świecie, stąd też może ich postawa jest bardziej otwarta, a tolerancja na wyższym poziomie. ;)

   Usuń
 6. Jeszcze trochę i zostaną tylko te pozytywne stereotypy Polaków. Idzie ku dobremu:)
  Piękny bukiet na zdjęciu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystko by się zgadzało, ale słyszałam jeszcze kiedyś, że ponoć Polacy to złodzieje :D Nie pamiętam już od kogo.
  Uważam też, że są trudniejsze języki niż polski, choćby języki wschodu :)
  Pozdrawiam cieplutko;) Tak Po Prostu BLOG Dziękuję za odwiedziny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Język polski znajduje się w pierwszej dziesiątce najtrudniejszych języków świata. Właśnie obok języków Wschodu ;)

   Usuń
 8. Bardzo ucieszył mnie punkt dot. nauki i wykształcenia :) Czytałam chyba o badaniach, że nasz Uniwerytet Warszawski ma tak naprawdę wyższy poziom niż harvard, ale już nie pamiętam gdzie. Nie jest tak źle ze stereotypami!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według moich doświadczeń wypadamy naprawdę nieźle i jeśli chodzi o wykształcenie i jakość uniwersytetów mamy powód do dumy! ;)

   Usuń
 9. No niestety Polska już chyba zawsze będzie się kojarzyć innym z wódką. :P Co za ulga, że nie tylko. Napisałam taki post co Włosi myślą o Polakach, ale jeszcze go nie dodałam i nie mogę się zebrać od miesięcy haha. <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nom niestety, jako jedna z wad to właśnie wódka ;D Tym samym cieszę się, że obok tego są też pozytywne skojarzenia o Polakach.
   Koniecznie opublikuj! Jestem bardzo ciekawa, bo z Włochami nie miałam nigdy aż tak bliskiej styczności ;)

   Usuń
 10. Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy kojarzeni tylko z tymi pozytywnymi stereotypami! Super post <3

  OdpowiedzUsuń
 11. interesujący post


  thank you for your follow Chic Poradnik blog: https://chicporadnik.blogspot.com


  Chic Poradnik

  OdpowiedzUsuń
 12. Myślę, że to opinie w dużej mierze zależą od tego w jakich okolicznościach obcokrajowcy spotykają Polaków, bo przecież zły człowiek nie ma określonej narodowości. Jeśli chodzi o polskie "mocne głowy" to znam historię znajomej która wychodziła za Hiszpana, a na weselu zagraniczni goście przepili Polaków, bo oni piją częściej mniej procentowe trunki, a my rzadziej ale mocniej :D
  http://madilena.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że tak! Stąd też staram się nie podążać stereotypami. ;)
   Haha odnośnie Hiszpanów świetnie rozumiem, sama jestem w związku z Hiszpanem od prawie 4 lat ;D
   Pozdrawiam ciepło ;)

   Usuń
 13. aż szkoda ze mnie nie dotyczy łatwość nauki języków xD hah :D bardzo ciekawy post ;D

  grlfashion.blogspot.com
  Zapraszam;*

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja, mieszkając w Niemczech bardzo często spotykam się z przeróżnymi opiniami. I poniekąd są one prawdziwe ... bo właściwie nie wzięły się znikąd. Np. pijący Polacy - niech mi ktoś pokaże jednego Polaka za granicą, który nie pije... Ale też sądzę, że nie powinno się wszystkich wkładać do jednego worka, bo przecież wszyscy jesteśmy różni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie wskazuję palcem siebie ! Bo nie piję alkoholu, a jestem Polką. Zgadzam się z Tobą, że nie należy wrzucać wszystkich do jednego worka. Każdy jest inny na swój sposób i prezentuje sobą inne wartości materialne lub przekonania.

   Usuń
 15. great post,dear! <3
  I follow you,please follow me back. :*

  anastasjastyles.blogspot.ba

  OdpowiedzUsuń
 16. Niestety tak jest, że istnieją stereotypy i ciężko z nimi walczyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strasznie nad tym ubolewam i próbuję z tym walczyć! ;)

   Usuń
 17. Oj tak, zgodzę się z tym, że Kraków jest najchętniej odwiedzanym miastem w Polsce. Sama uwielbiam odwiedzać to przepiękne miasto. Niestety zimą smog niewyobrażalnie przeszkadza w wieczornych spacerach.

  Pozdrawiam
  Birginsen

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatni raz byłam w Krakowie kilka lat temu, ale z pewnością wrócę do tego miejsca ! ;)

   Usuń
 18. Bardzo ciekawy post:) Uważam, że należy promować Polskę i przełamywać stereotypy. Jesteśmy pieknym krajem i ciekawym narodem:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, zawsze trzeba skupiać się na pozytywnych i pięknych aspektach naszego kraju ;)

   Usuń
 19. Uczyłam kiedyś obcokrajowców języka polskiego. Zawsze podkreślali, że jesteśmy bardzo gościnni i pomocni, mamy dobrą kuchnię i jest u nas ....czysto i mamy dobre drogi! Zwłaszcza studenci z Ukrainy to podkreślali. Pamiętam z jakim przejęciem opowiadali mi o tym, jak widzieli, że sprząta się ulice i to specjalnymi samochodami :)

  OdpowiedzUsuń